top of page
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (5).jpg

צילום פרוייקט: אריאל מדינה

בעלת הבית, מנהלת ספריות יד ושם, חיה ונושם ספרות. במשך שנים, החלום על בית ששיקף את אהבתה לספרים, בית שבו בכל פינה יוצגו ספרים ומדפים גדושים בידע יקר, נשאר בדיוק זה - חלום. דירתה הקטנה, שדרשה מזמן לשיפוץ, נראתה מיושנת מדי להתמודד עם חזון שאפתני שכזה וללא מספיק מרחב כדי לאחסן את אוסף הספרים הנרחב שלה.

במשך השנים בעלת הדירה חלמה שוב ושוב על השיפוץ, אבל לא הגשימה אותו כי מעצבים אחרים שפנתה אליהם הזהירו אותה שלא יוכלו לענות על צרכי האחסון שלה והיא תהיה חייבת להפרד מחלק מרחב מאוסף הספרים שלה. אבל במקום שבו אנשים אחרים ראו בעיה, אנחנו זיהינו פוטנציאל.

המשימה שלנו? ליצור בית שיחגוג את אהבתה של בעלת הבית לספרות ויהיה מרווח, מואר ונעים ולעמוד בתקציב המוגבל שעמד לרשותנו.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (7).jpg

ההחלטה התכנונית הראשונה הייתה להשאיר את הפונקציות המרכזיות במקומן כדי להימנע מהזזת תשתיות שהייתה מייקרת משמעותית את העבודה על הפרויקט, מרגע שהחלטנו על כך יכולנו לעבור להבין איך נכון לשפר את החלל מסביב לפונקציות אלו.

ראשית, ביטלנו את התנועה הריקה שהייתה בדירה, קירות מסורבלים ומיותרים בכניסה ובחדר השינה פינו את מקומם לנגרות בהתאמה אישית שמשמשת כחציצה ומענה לכל צרכי האחסון. לפי אחד העקרונות מממד הקומפקטיות, "חללים מוגדרים" ביטלנו את החלוקה המסורתית של החדרים בדירה ויצרנו אזורים איכותיים לשימוש ושהייה.

האלמנט המארגן

 

לאורך כל הבית תוכנן רהיט מארגן המשקף את עקרון "החללים הארוזים".

בכניסה, הוא מקבל את פני הבאים עם מראה ומקום אחסון למפתחות, ואז מסתיר את ארון החשמל ותקשורת ומקום אחסון לחומרי ניקיון ושואב אבק. באזור השינה הוא הפך לארון בגדים, ממולו, מחיצה אנכית, המאכלסת את הטלוויזיה ומקום אחסון נוסף תליית הבגדים. מחיצה זאת לא מגיעה לתקרה, ומאפשרת לאור ולאוויר לזרום בחופשיות, מה שמבטיח מראה קליל ונעים.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (23).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (22).jpg

אין פינה לא מנוצלת

מצידו השני של אחסון תליית הבגדים תוכנן "מקום לישון" נישת שינה מוגבהת ותחומה אליה עולים באמצעות מדרגות המשמשות כאחסון נוסף. החלל כולו עטוף, נעים ויוצרת אווירה יוצאת דופן.

מנגנון הרמה מתחת למזרון מאפשרת שימוש בחלל לא נגיש זה גם לאחסון נסתר לטווח ארוך של מזוודות וחפצים נוספים.

מעל המיטה, צנרת עוברת מהקומה מעל חופתה בנגרות עם אחסון נוסף לספרים וצמחייה ובכך מסתירה את המפגע שהיה מרכזי מאוד בגלגולה הקודם של הדירה.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (34).jpg
גיף-איחסון-מדרגות.gif
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (35).jpg

חדר האמבטיה ממוקם מול דלת הכניסה והוא החלל היחיד בבית עם דלת המפרידה אותו מיתר החללים, הוספנו בתכנון אזור לשירות וכביסה וכן פתרונות אחסון רבים – מתחת לכיור, לצד הכיור ומעל האסלה לכל צורך אפשרי. נבחר עיצוב בסגנון וינטאג' עם אריחי רצפה מצוירים, מנורות וינטג' וידיות ארונות מעוצבות המהוות תכשיט לנגרות, המשקפים את האישיות של בעלת הבית מבלי להתפשר על הפונקציונליות.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (2).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (3).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (1).jpg

בחזרה לחלל הציבורי של הבית, כאן האלמנט המארגן מאכלס ספרים (הן מוצגים בגאווה והן מוסתרים), טלוויזיה ושולחן עבודה - פינת העבודה הנסתרת של בעלת הבית, צורך שהתעורר בתקופת הקורונה. תכנון פינת העבודה כחלק מהאלמנט המארגן מציג את המונח "מקום ל...", לא רק שולחן עבודה אלא מרחב עבודה גמיש שיכול להיעלם כאשר אינו בשימוש, מה שמבטיח מעבר חלק מעבודה לפנאי.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (16).jpg
גיף-פינת-מחשב.gif
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (20).jpg

בחלקו האחרון של האלמנט המארגן הוא חובר למטבח ומהווה את ארון המזווה. יתר חלל המטבח מופרד מיתר החלל הציבורי על ידי אי קטן עם תנור וכיריים מצד אחד ומקומות ישיבה מצד שני, שיוצרים הרגשה מרווחת ומזמינה.

יתר המטבח ממול האי מספק מקומות אחסון ועבודה ועונה על כל הצרכים הפונקציונליים הנדרשים ממטבח קטן בעיר.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (18).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (19).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (17).jpg

אחרי שלב התכנון הגיע גם שלב בחירת החומרים, כדי להגשים את תכנון הנגרות המקיף נבחרו חומרי גמר "פשוטים" שאפשרו לנו לעמוד בתקציב. מרבית הנגרות תוכננה בפורמיקה לבנה ואזורים נבחרים הודגשו בפורניר אלון. על הבסיס המינימליסטי פוזרו בנגיעות מרגשות מרכיבי האישיות של בעלת הבית – נגיעות של וינטאג', יצירות אומנות וגם קיר ורוד, שהוא צבע המותג שלנו אבל גם צבע אהובה עליה שמהווה קריצה נעימה ומזמינה.

xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (24).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (25).jpg
xsme - ליטל בר - רינת כהן - צילום אריאל מדינה (21).jpg
bottom of page