top of page
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (8).jpg

צילום פרוייקט: אריאל מדינה

האם אנחנו מרשים לעצמנו להשתגע בתכנון כשאנחנו יודעים כשהלקוח הוא נגר מיומן? חד משמעית כן!

 

בהרי ירושלים, רוני, נגר מקצועי וחבר של סטודיו XS ובת זוגתו אלינה, חולקים את ביתם עם ארבעת ילדיהם. הם התגוררו בבית המון שנים, וכל פעם עדכנו אותו בצורה של טלאי על טלאי, חלומם היה להפוך את ביתם לחלל שחוגג את אהבתם למשפחה, לאירוח ולבילוי זמן משותף.

 

ראשיתו של הפרויקט טמון בשאיפה של המשפחה לשיפוץ שיכבד את פרטיותו האישית של כל ילד תוך שמירה על החום והפתיחות המאפיינים את אופי המשפחה ואת החיים שלהם. המפתח לשינוי זה היה ניצול המבנה הקיים בדרכים חדשניות להרחבת החלל והפונקציונליות כאחד.

הבית חולק ל-2 חלקים, חלק ציבורי וחלק פרטי על ידי 3 מדרגות הממוקמות בתחילת המסדרון.

האזור הציבורי

השלב הראשון בתכנון החלל הציבורי היה להגדיר כניסה ראשית חדשה לבית, מכיוון שהכניסה המקורית הייתה באזור החלל הפרטי, הצורך להפריד את האזורים השפיע על מיקום הפונקציות השונות. ממפלס הרחוב תוכנן גשר (מעץ, איך לא) שמוביל הישר אל לב החלל הציבורי, המטבח. 
ההחלטה למקם את המטבח בצמוד לכניסה נובעת מאופי החיים בבית ומהעובדה שזהו המקום בו המשפחה מבלה יחד את מרבית זמנה בשבתות ובחגים, בהכנה של ארוחות משפחתיות ובבילוי משותף.
 

xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (20).jpg

המטבח נפתח למרפסת מרכזית עם חלון קיוסק המטשטש בין פנים לחוץ ומאפשר גם למי שנמצא במרפסת ונהנה מהנוף המרשים של הרי ירושלים להיות בקשר עם בני הבית שמבשלים במטבח. במרכז המטבח אי רחב ידיים לארוחות יום יומיות ומקומות אחסון רבים שתוכננו בדיוק לפי צרכי האחסון של המשפחה. בהמשך, פינת האוכל, שמשמשת כמקום התכנסות מרכזי בארוחות המשפחתיות הרבות שממתרחשות בבית. 

xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (18).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (19).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (14).jpg

עוד בחלל הציבורי, סלון רחב ידיים עם ספריה המנצלת את כל גובהו של החלל ומציגה את אוסף הספרים הגדול של המשפחה ופינת עבודה בה הילדים לומדים תוך שמירה על קשר עם יתר בני הבית. שימור הקמין הקיים ומסגורו כמוקד בחלל המשופץ כיבדו את ההיסטוריה והזיכרונות של המשפחה.

 

אחת מהבקשות שהגדירו את התכנון הייתה הצורך לנגישות בחלל הציבורי כדי לאפשר לאורחים המתארחים בבית להשתמש בשירותים בנוחות, לכן שירותי האורחים מוקמו באזור הציבורי והגישה אליהן היא ללא מדרגות.

xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (5).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (11).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (9).jpg

האזור הפרטי 

 

חפיפה בגובה כשאנחנו נתקלים בהזדמנות לחפיפת חללים בגובה, אנחנו ננצל אותה. במקרה זה, תקרת הרביץ הישנה פורקה והנפח הנוסף שהסתתר עד לתקרת הרעפים של הבית אפשר לנו לנצל נפחים חדשים לשימוש של בני המשפחה. 

את שני חדרי הילדים המקוריים חילקנו מחדש לארבעה חדרים שווים בגודלם עם מאפיינים תכנוניים דומים בשני מפלסים, בין המפלסים מחבר גרם מדרגות מדלגות, המאפשר לקצר בחצי את אורך המהלך. המדרגות גם משמשות  כאלמנט מארגן ומהוות כמקום אחסון ותצוגה המבטאים את האופי והאישיות של כל ילד. במפלס התחתון ממוקמים כל צרכי האחסון פינת ישיבה קטנה ובמפלס העליון נמצא מקום לישון ולארח. 

xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (32).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (3).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (4).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (12).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (10).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (27).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (26).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (28).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (41).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (40).jpg

חדר השינה של רוני ואלינה הותאם לתחביבים ולבקשות שלהם והוא פשוט במראה אבל בעל אופי רב. בחדר שולבה עמדת עבודה קטנה עם מקום למכונת תפירה ומדפסת תלת מימדית, שילוב התחביבים של שניהם יחד. 

בחדר האמבטיה הצמוד תוכננה מקלחת מרווחת עם ראש מקלחת כפול, מקום לחלוק ולשתף את חויות היום בסופו, המראה הרחבה היא גם הפלטפורמה בה הם משאירים מסרי אהבה אחד לשני כחלק משגרת היום.

xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (24).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (38).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (25).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (45).jpg
xsme - rinat cohen - roni - ariel medina photography (22).jpg

חדר הכביסה תוכנן בצורה פונקציונאלית שמשמשות את המשפחה הגדולה בנוחות, המטרה הייתה להנגיש לכולם את המטלה הפחות מהנה הזאת ולעודד את כולם לקחת חלק. הוא נמצא באזור הכניסה המקורית לבית וממנו יוצאים לאזור לתליית כביסה ושירות וארון כניסה נוסף משמש גם את הפונקציות התפעוליות של הבית.

כאן-גר-נגר-3.gif
bottom of page