top of page

צילום פרוייקט: עמית גושר

הדייר בדירה דו-מפלסית זו אוהב לארח: הוא מארגן מסיבות, ארוחות ערב גדולות ומפגשים חברתיים. האתגר בפרוייקט היה לתכנן עבורו דירה מעונבת ורשמית ועם זאת חיה ונושמת, יומיומית ומאפשרת. 

הקומה התחתונה היא קומת הכניסה. האתגר: לייצר דירה שמאפשרת אירוח מסוגים שונים לאנשים רבים בלי להסגיר את חלליה הפנימיים, האינטימיים והיומיומיים. החלל הציבורי משתנה בהתאם לסוגי האירוח שונים. כך, מתפקד כאיזור כניסה לקומה העליונה עבור המוזמנים למסיבה, מקום מגורים המאפשר אירוח אינטימי או מגורים, ארוחה ל-10 אנשים וסלון למפגש קבוצתי.

סכמת הרכבה מציגה את האלמנט המארגן של הבית.

אלמנט מארגן: במפלס התחתון האתגר היה לאפשר אירוח מסוגים שונים לאנשים רבים מבלי להסגיר את חלליו הפנימיים, האינטימיים והיומיומיים.

קוביית עץ גדולה עוטפת את אזור החללים הפרטיים ומייצרת תווך.

בתוך הקוביה הוטמעו מערכות רבות: כניסה נסתרת לאיזור הפרטי במרכז הקובייה, מקומות אחסנה רבים, לטלוויזיה, בר יין ואפילו המקרר שולב בה. הקובייה מופרדת מהקירות החיצוניים וההפרדה נוצרת ע"י דלתות ברזל המשולבות זכוכית אטומה למחצה ומאחוריהן וילונות ליצירת חציצה שאינה מזוהה עם חלל פרטי.

תוכנית מפלס תחתון

מאחר והחלל הפרטי מופרד ב-3 דלתות מ-3 כיוונים, נוצרת מערכת תנועה פנימית חופשית: ניתן להכנס לכל חדר בנפרד או להשתמש בהם כמערכת אחת.

החופש הזה בתנועה בתוך המרחב, מאפשר לדירה לארח אורחים-זרים, דוגמת AirBnB ובזמנים אחרים לאפשר מגורי משפחה.

חשוב היה לנו שהמטבח, שבעבר היווה חדר בדירת המגורים והיום הינו חלק בלתי נפרד מאיזור האירוח, יישתלב ב"סצנת האירוח". כלומר, עליו להיות "לא-מטבח". דימוי של מעין דלפק ייצוגי להכנת אוכל. לשם כך ניסינו שלא להשתמש באבני הבניין המוכרות לנו מהמטבח הביתי. צבע המטבח השחור, מייצר מראה רשמי יותר ומעונב, מרחיק אותנו ממשטח העבודה המוכר ומאופנת המטבחים הלבנים. לא תמצאו כאן "קלאפה" או "קרמיקה וידיות מטבח. חיפוי הקיר הוא פשוט טיח מינראלי מגוון ומוגן בסילר.

 

כדי שכל זה יהיה בכל זאת שימושי, מצאנו מערכת אחרת: רשת בנייה מפלדה המשמשת בדר"כ לבניין, הפכה למערכת עליה מונחים כלי המטבח ותלוייה זכוכית שמונעת מהכיריים ללכלך את הטיח שמאחוריהן.

שולחן האוכל ביומיום מיועד לישיבה אינטימית, זוגית, בצמידות למטבח. כך מצטמצם המקום שבדרך כלל נגזל על ידי"פינת האוכל" הגדולה והמסורתית שיושבת לה מיותמת ברוב ימי השבוע בהמתנה לארוחה גדולה. בעת ארוחה גדולה ומרובת משתתפים, יוצא השולחן מהנישה שבה הוא מונח והופך בקלילות לשולחן רחב ידיים המאפשר ארוחה ל-10 ואף יותר.

בשרותים, במקום ארון המקלחת המוכר ומעליו מראה, תכננו רהיט אשר מוטמע בקיר. תיבה המכילה אחסנה נסתרת, מראה ומגרות, כל אלה כיחידה אחת שלמה.

בנוסף, לצד האסלה הוצבה מנורת קריאה ומעליה מדפים לספרים ומוצרי טואלט, רגע של נחת...

כשנכנסים הביתה או יוצאים ממנו (חשוב תמיד לזכור את הצד השני...זו גם היציאה...) אנו נושאים עמנו "צידה" החל ממפתחות הבית, דואר, עיתון, מטרייה או סלולרי. מקום לכל אלה תוכנן ברהיט לצד דלת הבית. לפי תפיסתנו את טקס הכניסה והיציאה מהדירה של הדייר שלנו (ניתן לקרוא במעבדה).

משמאל לטלוויזיה מוסתר בר יין שהוטמע בקוביית העץ בסלון. 

מפלס המסיבות. המפלס העליון מתנהל באופן שונה ביום, בלילה ובעת מסיבה. בשעות היום, החלל מאפשר עבודה, מקום לרבוץ בו מול הטלוויזיה, מטבחון, מקלחת/ שירותים.

תוכנית מפלס עליון

בעת לילה, הספה שעד עכשיו פנתה לעבר הספרייה/ טלוויזיה, יוצאת החוצה וכעת אפשר לצפות בסרט במסך גדול, תחת כיפת השמים.

1. כשנכנסים הביתה או יוצאים ממנו (חשוב תמיד לזכור את הצד השני...זו גם היציאה...) אנו נושאים עמנו "צידה" החל ממפתחות הבית, דואר, עיתון, מטרייה או         סלולרי. מקום לכל אלה תוכנן ברהיט לצד דלת הבית. לפי תפיסתנו את טקס הכניסה והיציאה מהדירה של הדייר שלנו (ניתן לקרוא במעבדה).

2. בר יין שהוטמע בקוביית העץ בסלון. 

בזמן מסיבה, חזיתות הזכוכית הגדולות נפתחות לחלוטין לעבר המרפסת, הפנים והחוץ הופכים להיות חלק ממקום אחד. במרפסת תוכנן בר יין למפגש ושיחה, המטבחון הופך לאיזור הגשה ומערכות האודיו וידאו שהוטמעו בכל המפלס, מופעלות.
bottom of page