top of page
XS - Playing with space.jpg

דירה לדוגמא

ביקרת פעם בדירה לדוגמא? או שנתקלת בהדמייה נוצצת של חברה יזמית המשווקת את פנטהאוז היוקרה שלה? האמת שהן כולן נראות בדיוק אותו דבר. דירה מודרנית, מרוהטת בסטייל אינסופי, אומנות על הקירות. פשוט דירה מדוייקת ל...לאף אחד. לאדם כלשהו שבכלל לא קיים.

רותם-שני, חברה יזמית שאיתה יצרנו את הפרוייקט הזה, התחילה את הבריף שלה לדירה בנקודה הזו. אנחנו רוצים דירה אמיתית, לבן אדם אמיתי. שאנשים שיגיעו אליה יוכלו באמת להתרשם מהחלל, להבין את המידות. להתאים את עצמם אליה ואותה אליהם.

IMG_20180202_120723_HDR.jpg

אז חברנו לגיל רוייטר, מעצב רב תחומי, טרנדולוג ואחד האנשים הצבעוניים ביותר שפגשנו, וביחד יצרנו דירה שהיא בעצם כלי תכנוני. 

החלום היה שכל אדם יוכל למצוא את עצמו בדירה ולראות איך היא יכולה להיות מתוכננת באופן שמתאים לו. 

הדירה מראש היתה מאתגרת. אנשים לא הצליחו לראות איך ניתן לחלק אותה ולייצר בה חלל ציבורי איכותי. אז יצרנו רהיט מתפרק ומשתנה שמאפשר ארגון שונה של חלל הסלון. הרהיט הזה הוזז במהלך התערוכה והודגם. בנוסף על קירות הדירה נתלו תמונות מאויירות מקסימות פרי תערוכה שאצר גיל "

RotemShani_Gif.gif

דירות 5 חדרים למשפחה ממוצעת, כולן זהות כמעט: מחולקות לסלון, מטבח ופינת אוכל, יחידת הורים וחדרי ילדים. אבל בעצם הגרעין המשפחתי המסורתי מתפרק. יותר ויותר משפחות חדשות נוצרות: אמהות חד הוריות, זוגות ללא ילדים ומשפחות חד מיניות עם שני זוגות הורים. גירושין הם תוצאה של יותר מרבע מטקסי הנישואין ואיתם, עול כלכלי כבד עקב אחזקת שתי דירות ומשקי בית נפרדים. 
אפילו אצל אותן משפחות שדירת 5 החדרים תוכננה ממש עבורן, הרכב החדרים מתגלה כלא פונקציונאלי: חדרים מחכים לילדים שעוד לא נולדו, חדרים אחרים נפרדו מהילדים שגדלו בהם ונשארים מיותמים וריקים, שרותי האורחים לעתים מיותרים ופינות אוכל הופכות למקום אחסון לדואר ומעילים. 

כל אלה אינם יכולים להתקיים עוד. העולם משתנה. האופן שבו אנו חיים כבר לא מתאים למערכת הסגורה והמקובעת שנקראת דירה. אנחנו מצטמצמים, מצטופפים, עוברים לערים. אין לנו מקום לחדרים מיותרים, אין לנו את הכסף לקנות נדל"ן מבוזבז ואין לנו את הזמן לנקות חללים ריקים.
נדמיין עולם בו הגבולות רכים. אפשר להיות בעל בית אחד היום ואחר מחר. נפרק את הבית למקומות אותם נוכל לרכוש או להחליף. כשלא נזדקק לפעולה מסוימת נפרד ממנה. כך נחייה במרחבים שמתאימים לנו ולא באידיליות ישנות וגנריות שאינן רלוונטיות עוד.

IMG_20180126_111230_HDR.jpg

הטיפוסים

דמיינו 3 טיפוסים, 3 משפחות: המדוייקים, החמימים והגמישים. לכל אחד התאמנו מערכת צבעים, שפה חומרית, ארגון לבית ודוגמאות. אלה אמורים לתת לדייר העתידי מקום להזדהות, למצוא את מקומו וכן לבחון אופציות שונות להעמדת הדירה.

המדוייקים

יפה פה ממש. שיק עירוני, הכל מדוגם.

הדירה יצאה כרגע ממגזין עיצוב אפנתי.

לא תמצאו פה אפילו מגבת מטבח בגוון שאינו תואם. כל אזור מוגדר וברור ולכל דבר יש מקום.

המדוייקים.JPG
מדוייקים.JPG
מדוייקים2.JPG
מדוייקים3.JPG

הגמישים

יחידת הורים? פינת אוכל? חדר ילדים? כל ההגדרות האלה לא בשבילם.

הם חושבים מחוץ לקופסא והגבולות מטושטשים. חדר ארונות שהפך לפינת עבודה, אזור משחקים בחלל הציבורי וחדרים לא קונבנציונאלים, הם חלק מהתפיסה של הגמישים על החיים. אפשר להיות בכמה מקומות בו זמנית ולא כל דבר חייב להיות מוגדר.
יש הזדמנויות אינסופיות לשינוי.

גמישים.JPG
גמישים1.JPG
גמישים2.JPG
IMG_20180126_105037_HDR.jpg
גמישים3.JPG

החמימים

הם תמיד בבית ויש תמיד ריח טוב של מאפים. חדרי הילדים הם במקום לישון בו בלבד.

רוב שעות היום הם ביחד, משחקים ליד ההורים או בחדר המשחקים המשותף. כל מקום בבית הוא הזדמנות לפגישה ושיחה.

פה מותר לבלגן, הכל מתארגן ברגע.

החמימים.JPG
החמימים1.JPG
החמימים2.JPG
החמימים3.JPG
IMG_1950.JPG
Capture.JPG
bottom of page