top of page

צילום פרוייקט: גידי בועז

בדירה המיוחדת הזו, עבדנו עם דיירים שלא רצו להתפשר: ב 67 מ"ר נכנסו להם תוך הלחנה אינסופית: חדר הורים מרווח ובצמוד לו מקלחת, חדר עבודה, חדר ילדים, סלון רחב, מטבח המכיל אחסנה מרובה ושולחן אוכל משפחתי רחב המסתתר ברהיט. אה כן, ואמא, אבא, תאומים חמודים ושני חתולים.

הדירה לפני השיפוץ

סלון רחב ידיים ולעומתו חדר ילדים קטן מאוד, חדר מקלחת קטן, שירותים בנפרד, מרפסת שירות שתופסת מקום, מטבח מנותק מהבית, מבואת כניסה ומסדרון.

הדירה לאחר השיפוץ

אז מה עשינו פה בעצם, בקצרה: 

ביטול פינת אוכל קבועה לטובת חדר רחצה, יצר אפשרות להגדלת חדר הילדים למגורי הילדים התאומים,

יצירת חדר עבודה התחום ע"י דלת נאספת בחדר ההורים

הוספת חדר רחצה פרטי עבור ההורים

הפיכת השרותים+חדר הרחצה לחדר אחד מרווח ומאוורר ומסביבו "מקופל" מטבח אשר שטחו קטן אבל הוא קומפקטי ויעיל ומכיל אחסון רב.

דיוק הסלון למידות אופטימאליות והוספת אחסון רב המכיל, בין השאר את פינת האוכל המתקפלת.

כל זאת ועוד, בהמשך...

 

כשמגיעים אורחים, בפעולה מהירה ופשוטה ניתן לשלוף שולחן אוכל אשר בפוטנציאל, מכיל 12 איש. אם השולחן הזה היה עומד לו בבית כמו בתכנון הישן, היינו צריכים לותר על חדר שלם בשבילו.

במסגרת עבודתנו חיפשנו ללא הרף מקומות אחסון, בסלון, עבור משחקי הילדים, קלסרים מהעבודה וכדומה, בחדרי השינה לביגוד כמובן ומשחקים נוספים לילדים ובמטבח...טוב נו...מטבח (: מאחר והבית מכיל הרבה מאוד ריהוט, הצבע הלבן נבחר על מנת "להקל" על הכובד של ריבוי הריהוט.

לפעמים השפה שבה אנחנו משתמשים מייצרת צרכים לא מדוייקים: פינת אוכל (חייבים פה פינה?), יחידת הורים (האם אין ברירה אלא לצרף לחדר השינה של ההורים את חדר הארונות וחדר רחצה?) מה עם חדר העבודה? הוא חייב היות חדר? 

בזכות פתיחות המחשבה של הלקוחות הבנו שניתן להשתמש בחלל חדר השינה בשעות היום לצורך חדר העבודה, כל עוד, לדברי הלקוחה, "בלילה- אני לא יודעת שהוא קיים". החלל נסגר כולל כסאות המחשב שלצידו והחדר הופך לחדר שינה.

 

מקום ל... 

כשחדר השינה הוא גם חדר העבודה, חיפשה הלקוחה מקום לנוח לרגע, לשאוף אויר ולהרגע. 

הדירה קטנה, חייבים לנצל כל ס"מ, אפילו בארון הבגדים.

ארונות תלייה דורשים כ-60 ס"מ עומק. לבגדים המקופלים, לעומתם, דווקא יותר נוח לייצר ארון פחות עמוק. (שלא יערמו ערמות מאחור...) ואז נוצר חלל קטן מאחורי ארון הבגדים המקופלים שנוצל למדפי ספרים בנישה.

שיתוף פעולה

משיתוף פעולה פורה בין אנשים ומקצועות נוצרו דברים נפלאים (:

הלקוחה היא מעצבת גרפית במקצועה, היתה חלק בלתי נפרד מהתכנון ואפילו תכננה ועיצבה בעצמה את האריחים המצויירים במטבח. 

הבית הלבן מקבל את גווניו מעבודת הגרפיקה ומחיי היומיום.

המטבח

המטבח תוכנן בצורת L אשר "מתקפל" סביב חדרי הרחצה והשירותים. המטבח מקבל אור טבעי ואוויר צח החיוני לבישול. ה"קיפול" של המטבח מאפשר לו, מחד, לקבל אור טבעי ואוויר צח ומאידך, להיות חלק מהסלון ולהיפתח אל הבית. וגם, "על הדרך" להיתפס כגדול יותר מגודלו האמיתי.

טקס הכביסה

בחדר הרחצה, מתחת לכיור, ארון לבן. דרך ארון זה מועברת הכביסה מחדר הרחצה לאיזור הכביסה. 

כך אפשר להסיר את הבגדים ולהעבירם ישירות לאיזור הכביסה ללא צורך בסל כביסה. מכונת הכביסה והמייבש מסתתרים בארונות המטבח ולא מצריכים חדר משלהם. 

על חתולים וארגזים

בדירה קטנה אפילו ארגז החול לחתולים צריך להיות מתוכנן וממוקם. במקרה כזה, צריך גם למצוא פתרון לריח, אפשרות פשוטה לכניסה ויציאה של החתול ולניקיון הארגז. 

 

bottom of page